bikeareal_logo

V průběhu roku 2016 chceme vybudovat menší areál přímo určený na výuku technické zdatnosti na kole a pro zábavu dalších dětí z okolí areálu. Celý areál chceme vybudovat z přírodních materiálů jako je hlína, kámen a písek. Areál by byl volně přístupný veřejnosti, pro každého, kdo má zájem se na kole naučit něco navíc. Vše bude navrženo tak, aby ho mohli využívat děti od 5 let, a bude vytvořen tak, aby byl sjízdný a lehce zvládnutelný na jakémkoli typu kola jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé. Areál bude sloužit všem, co mají rádi kolo…

V areálu budeme radit a pomáhat dalším příchozím dětem. Nabídneme jim také svoje workshopy, ve kterých děti budeme učit jízdu na kole, seznámíme je s jiným typem terénu, než jsou pouze asfaltové cyklostezky a silnice. Cílem našeho workshopu je příprava dětí na těžší terén a bezpečnost v terénu.

Již jsme oslovili základní školy, pro které chceme pořádat akci „ Tělocvik na kole „. Děti se budou místo tělesné výchovy věnovat cyklistice, budou docházet s pedagogickým dozorem do našeho areálu. Cílem akce je naučit děti, jak se zachovat v neočekávaných situacích a seznámit je se základními bezpečnostními pravidly. Nutností správného vybavení, kontrola stavu kola, funkčnost brzd a další důležité věci, které zabrání případnému ohrožení zdraví cyklisty. Součástí akce jsou i drobné technické rady ( jak se mění píchlá duše, jak se dofukuje pumpičkou atd.) Dále se budou učit technice jízdy na kole, jak správně brzdit, řadit, zvládat terén apod. Výuka bude probíhat na našich kolech, a bude určena pro žáky 1-5. ročníku.

Areál je dobře přístupný, nachází se v centru Chomutova, hned u cyklostezky. Konec ulice Škroupova (směr jih).

Pozemek jsme získali od města Chomutova. V současné době je pozemek zbaven náletových křovin a vyklizen od odpadků. Stavbu drah a překážek plánujeme na konec března. V areálu chceme vybudovat tyto trasy:

  • XC okruh ( singletrek- délka cca 550 m ) – jednoduchý okruh s terénními nerovnostmi jako například kameny, kořeny, písek a zatáčky pro zábavnou výuku technické zdatnosti na kole

  • 2 pumptreky ( cca délce 35 a 60 m ) – jedinečný typ dráhy, který používá „pumpování“ jako hnací sílu jízdního kola namísto šlapání. Slouží pro nácvik rovnováhy, ovládání a získání dovedností na jízdních kolech. Pumtrek je velice zábavný v každém věku.

  • bikrosová dráha – v centru pozemku bychom chtěli vybudovat jednoduchou tréninkovou dráhu na bikros.

  • Výuková plocha – menší překážky, nácvik rovnováhy a práce s kolem v malích rychlostech

Bikros je sport, při kterém soutěží skupina jezdců mezi sebou na speciálně upravených tratích s uměle vytvořenými překážkami. Rozhodující je tu rychlost, výbušnost, ale též cit pro kolo. Je to sport, který v dětech rozvíjí mimo tělesné zdatnosti také jejich individualitu, dynamiku, rychlost myšlení a reakci. Věnují se mu malé děti od 5 let až po 50 leté seniory. Jezdci jezdí na dvaceti až dvacetičtyř palcových kolech, které jsou lehce ovladatelné, proto jsou pro děti tak atraktivní. Celá trať je většinou postavená na poměrně malé ploše a mezi startem a cílem je malý výškový rozdíl. Základem každé bikrosové tratě je startovní vrchol se startovací rampou, která vypouští na trať jezdce, kteří mezi sebou bojují o postup do dalších částí soutěže. Skoky jsou vyrobené z hlíny a jako vrchní povrch bývá nejvíc používána šotolina. Skoky je možné projíždět a nebo skákat.

Miltner Petr

Plán areálu: