BIKE AREÁL CHOMUTOV – dokončovací práce a zázemí

FALER BIKE team si pronajal pozemek na výstavbu BIKE AREÁLU od města Chomutova. Areál bude volně přístupný veřejnosti, pro každého kdo má zájem se na kole naučit něco navíc. Náš team by ho využíval k tréninkům. V současné době jsme navezli hlinitý materiál a získali jsme stavební povolení. Areál se nachází přímo u cyklostezky a celý ho chceme vybudovat z přírodních materiálů jako je hlína, kámen a písek. Vše bude navrženo tak, aby ho mohli využívat děti od 5 let, a bude vytvořen tak, aby byl sjízdný a lehce zvládnutelný na jakémkoli typu kola jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé. Areál bude sloužit všem, co mají rádi kolo…

V areálu budujeme dvě sportoviště:

2 pumptracky ( cca délce 35 a 50 m ) – to je jedinečný typ dráhy, který používá „pumpování“ jako hnací sílu jízdního kola namísto šlapání. Slouží pro nácvik rovnováhy, ovládání a získání dovedností na  jízdních kolech. Pumtrack je velice zábavný v každém věku.

BMX dráha – v centru pozemku bychom chtěli vybudovat jednoduchou tréninkovou dráhu na bikros. Bikros je sport, při kterém soutěží skupina jezdců mezi sebou na speciálně upravených tratích s uměle vytvořenými překážkami. Rozhodující je tu rychlost, výbušnost, ale též cit pro kolo. Je to sport, který v dětech rozvíjí mimo tělesné zdatnosti také jejich individualitu, dynamiku, rychlost myšlení a reakci. Věnují se mu malé děti od 5 let až po 50 leté seniory. Jezdci jezdí na dvaceti až dvacetičtyř palcových kolech, které jsou lehce ovladatelné, proto jsou pro děti tak atraktivní. Celá trať je většinou postavená na poměrně malé ploše a mezi startem a cílem je malý výškový rozdíl. Základem každé bikrosové tratě je startovní vrchol se startovací rampou, která vypouští na trať jezdce, kteří mezi sebou bojují o postup do dalších částí soutěže. Skoky jsou vyrobené z hlíny a jako vrchní povrch bývá nejvíc používána šotolina. Skoky je možné projíždět a nebo skákat.

Projekt financujeme od sponzorů, velkou část prací nám teď na jaře udělají Severočeské doly a poté budou chybět dokončovací práce a vybudování zázemí. Proto se hlásíme do projektu města Chomutova, aby nám město pomohlo s dobudováním areálu.

Dokončovací práce:

  • Betonová dlažba na startovní rovinku a zatáčky. Dlažba se používá nejen pro dobré vedení kola ale i pro ochranu trati v exponovaných místech. Při dešti dochází v těchto místech k erozi povrchu a poté může dojít k úrazu jezdce.
  • Dokončovací práce jízdního povrchu. Hutnění písku do podloží v jízdní dráze na BMX a pumtracku.
  • Venkovní cvičební prvky. Slouží k dalšímu sportovnímu vyžití mládeže

bikeareal_logo